کانال تلگرام انجمن
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 11

موضوع: Carbon Based Lifeforms (پـدیـده مـوسـیـقـی امـبـیـنـت) !!!

1. Top | #1

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif

عنوان کاربر
    مدیر ارشد بخش Downtempo
    تشکر شده 17,919 بار در 2,447 ارسال
    Ambient
    Hammock

Carbon Based Lifeforms (پـدیـده مـوسـیـقـی امـبـیـنـت) !!!

Carbon Based Lifeforms

شما مجاز به دیدن تصاویر نیستید. با مدیر کل سایت در تماس باشید

Carbon Based Lifeforms یا CBL پروژه امبینت دو نفره سوئدی متشکل از Johannes Hedberg و Daniel Segerstad که هردوشون سال 1976 بدنیا اومدن. اینا تقریبا تو سن 15 سالگی تو گوتنبرگ (جنوب غربی سوئد) با هم آشنا شدن و شروع کردن به آهنگسازی. تو پروژه های مختلفی کار کردن تا اینکه سال 1996 پروژه ی CBL رو بعنوان یه پروژه فرعی شروع کردن اما بعد از مدت کوتاهی این پروژه شد پروژه اصلیشون و واقعاً توش موفق بودن و تحولی تو موسیقی امبینت ایجاد کردن. موسیقی CBL زیر شاخه های مختلفی از الکترونیک رو پوشش میده، اما از مهمتریناش میشه به Space Ambient, Acid Ambient و Psybient اشاره کرد. سال 2003 این گروه یه آلبومی بنام Hydroponic Garden ریلیز کرد که تونست توجه خیلیا رو به سمت خودش جلب کنه. بعد از گذشت 3 سال، تو 2006 یکی از آلبومای موفقشون بنام World Of Sleepers رو ریلیز کردن که انصافاً هنوز که هنوزه حرف واسه گفتن زیاد داره. سال 2010 هم آلبوم سومشون بنام Interloper منتشر شد که به عقیده اکثر طرفداراشون این بهترین آلبومشونه و یکی از آلبومای ماندگار موسیقی امبینت شد. این سه آلبومی که نام بردم، در اصل میشه گفت سری آلبومای سه گانه هستن، یعنی اگه به دفترچشون نگاه کنید، شماره بندی ترک ها از ادامه آلبوم قبلی در نظر گرفته شده.

البته این گروه آلبومای دیگه هم داشته، کل آلبوما و EP هاشون رو مینویسم:

1996 - The Path
    2003 - Hydroponic Garden
    2006 - World Of Sleepers
    2008 - Irdial EP
    2010 - Interloper
    2011 - Twentythree
    2011 - VLA

یه سری تک آهنگ و میکس دیگه هم دارن که نوشتنش خیلی ضرورتی نداره، بعداً تو تاپیک دیسکوگرافیشون میذارمشون.

سایت رسمی گروه: تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند.

حالا بریم سراغ معرفی دوتا آهنگ نمونه از این گروه فوق العاده:

آهنگ اولی، ترک اول آلبوم سال 2006 هست که یکی از معروفترین ترک هاشون هست. اسم این آهنگ Abiogenesis هست که معنیش میشه تولید خود به خود و یا ایجاد یک موجود زنده از یک شیئ بی جان. اول کاور مخصوص این آهنگ که تو دفترچش هست رو واستون میذارم:
    تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند.

اگر به این تصویر دقت کنید، بالاش یه معادله ای نوشته شده. این معادله تو علم فیزیک و نجوم به معادله دریک معروفه. از این معادله برای برآورد تعداد تمدن‌های فرازمینی قابل تشخیص در کهکشان راه شیری استفاده این معادله دریک هست:

که تو این معادله، ضرایبش اینطوری تعریف میشن:

N= تعداد تمدن‌های فرازمینی که می‌تونیم با اونها تماس برقرار کنیم.

R* = ضرب آهنگ متوسط تشکیل ستاره‌ها در کهکشان ما.
    fp = نسبتی از این ستاره‌ها که دارای سیاره هستن.
    ne = نسبت سیاراتی که احتمال شکل‌گیری حیات در اونها وجود داره.
    fℓ = تعداد سیاراتی که عملا حیات در آن شکل می‌گیره.
    fi = تعداد سیاراتی که شرایط حیات و حیات هوشمند رو دارن.
    fc = میزان تمدن‌هایی که حیات هوشمند در اونها قابلیت برقراری ارتباط دارن.
    L = مدت زمانی که در اون تمدن‌ها قابلیت برقراری تماس رو دارن.

تو این آهنگ، یه خانومی بنام Karin My Andersson کار وکال رو انجام میده که در اصل زمزمه همین معادله هست. بعد از اینکه معادله رو یه دور میخونه، صدای آرومی میشنوید که میگه Wake Up . این یعنی اینکه سعی دارن با موجودات زنده خارج از زمین ارتباط برقرار کنن و اونجا بدنبال حیات هستن.
    ریتم و ملودی این آهنگ فوق العاده ـست. اینم از لینک دانلودش:

Carbon Based Lifeforms - Abiogenesis

و اما بریم سراغ آهنگ دوم که از آلبوم شاهکارشون در سال 2010 بنام Interloper هست. بدون اغراق میگم که تمام ترک های این آلبوم بی شک فوق العادن و اگه یدور این آلبوم رو بصورت کامل گوش بدید حتماً به شاهکار بودنش پی میبرید. آهنگی که از این آلبوم براتون انتخاب کردم اسمش M هست که دفعه ی اولی که اسمشو دیدم، تعجب کردم که این چجور اسمیه. اما بعدنا فهمیدم که به احتمال خیلی خیلی زیاد، این اسم اشاره به نظریه ی M یکی از نظریه هایی که مربوط به تئوری استرینگ (ریسمان) میشه و به قول بعضی ها این نظریه یجورایی نسخه پیشرفته از تئوری ریسمانه. من خودم در مرود تئوری ریسمان خیلی مطلب نخوندم فقط چندباری اینور و اونور یه چیزایی ازش خوندم و تا حدودی میدونم که در مورد چیه.
    این آهنگ رو بیشتر از اینکه بخاطر موضوعش دوست داشته باشم، بخاطر خودش دوست دارم. از همون لحظه اول که آهنگ شروع میشه، اون صداش منو روانی میکنه، احساس میکنم تو یه دنیای خیالی هستم و با این آهنگ صفر میکنم :دی با اون ریتم کندش همینطوری میره جلو تا اینکه اون وسطاش دیگه شاهکار میشه، میزنه تو نخ موسیقی راک که من بنظرم این تیکه ـش بیشتر به زیر شاخه Post-Rock میخوره، واقعاً با آهنگای پست راک برام فرقی نداره این تیکه ـش.
    توضیحات اضافی دیگه ای نمیدم، پیشنهاد میکنم دانلودش کنید:

Carbon Based Lifeforms - M

کاور این آهنگ که تو دفترچه آلبوم هست رو هم میذارم که اگه کسی دوست داشت ببینتش:

یه سری آهنگای خیلی قشنگ دیگه هم دارن که بعداً با توضیحاتشون معرفی میکنم، مثل آهنگ Photosynthesis و چنتا دیگه.

دیسکوگرافی این گروه رو میتونید از تاپیک زیر دانلود کنید:

همونطور که بالا گفتم، این گروه یه سری پروژه های دیگه هم داشتن که به مرور زمان به اونا هم اشاره میکنم. فعلاً از یکی از پروژه هاشون آهنگ میذارم که سبک کارشون میشه گفت Electropop و Synthpop هست. اسم این پروژه Thermostatic هست که سال 2003 تشکیل شد و تو 2010 اعلام کردن که از هم جدا میشن. این گروه سال 2005 عنوان های Best Scandinavian Newcomer و Best Scandinavian Album رو کسب کردن. این دوتا آهنگ رو ارشون گوش کنید که من خیلی دوستشون دارم:

Thermostatic - Far Away

Thermostatic - A Quiet Deal

تو این آهنگا خیلی قشنگ از سینتی سایزر اسفاده کردن، واقعاً زیبان.

امیدوارم که لذت ببرید........موفق باشید

.
    ویرایش توسط Mystery : 2012/06/01 در ساعت 10:39 PM

امضای ایشان

2. Top | #2

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif

عنوان کاربر
    هنرمند و کارشناس انجمن
    تشکر شده 1,205 بار در 135 ارسال
    Psychedelic
    Holymen
    پست زیبایی بود. خسته نباشی دوست عزیز.

10 کاربر زیر از beatspy عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

3. Top | #3

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif

عنوان کاربر
    مدیر بازنشسته
    تشکر شده 19,055 بار در 3,740 ارسال
    Others
    Madeon
    خسته نباشید واقعا پست زیبایی بود

تازه دقیقا هم آهنگایی رو نام بردی که به نظرم بهترین آهنگای این گروهن!

(ولی کلا به نظرم جلوی Boards Of Canad حرفی برای گفتن ندارن(به سلیقه من!)

Boards Of Canada درصد زیادی IDM هم قاطی کارای خودش می کنه و اصلا یه سبک تماما منحصر به فرد دارن

در ضمن در مورد معادله به نظرم خیلی ایده جالبیه واقا لذت بردم اصلا کاورش رو ندیده بودم خیلی خیلی خیلی حال کردم!ام این اسم آهنگ زیاد به این معادله نمی خوره چون این معادله حیاتی مثل حیات روی زمین رو بررسی می کنه یعنی دقیقا همین هیدروژن و Carbon Based Lifeform و کلا حیاتی که منشا شیمیایی داره به قول خودمون که شده تک سلولی و این حرفا و درسته شنا نیکین تبدیل مثلا کربن به یه نوع حیات از بی جان به جانداره ولی به نظرم اون اتم هم موجود بی جان نیست

(منظورم تئوری شعور هست.کتاب یک : کوانتوم . عرفان و درمان رو بخون منظورم رو بگیری)

ولی نوع خفن تری از تشکیل حیات از بی جان به با جان رو یه ریاضی دان جدیدا کشف کرده با چیدن مهره های شطرنج و جون گرفتن اونا بر اساس 3 اصل طبیعی زیستی طبیعت(خیلی حیرت انگیزه آزمایشش)

7 کاربر زیر از RmaN عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

4. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر ارشد بخش Downtempo
    Ambient
    Hammock
    Boards Of Canada رو نمیشه با CBL مقایسه کرد، هرکدومشون تو یه زمینه ای کار میکنن. آلبوم آخر CBL که کلاً رفته بود تو فاز Space Ambient و Boards Of Canada تو این سبک خیلی حرفه ای نیست.

اگه میخوای یه رقیب جدی واسه Boards Of Canada عنوان کنی، باید به Benn Jordan اشاره کنی که واقعاً تو Ambient,idm و الکترونیک حرفه ایه.خودش 6-7 تا پروژه تک نفری داره که اصل کاریشون The Flashbulb اسمشه، با این اسم تا حالا حدود 17 تا آلبوم ریلیز کرده و آخرین آلبومش مال چند ماه پیشه !
    یا اینکه بری سراغ Ulrich Schnauss که جزو آرتیست های محبوب من تو سبک امبینت/ای دی ام هست. تو لست اف ام حدود 5 میلیون و نیم اسکروبل ازش ثبت شده. با این اسمش تا حالا 14 تا آلبوم ریلیز کرده و 5 تا پروژه idm و electronica دیگه داره که اونا امبینت نیستن و جزو پروژه های فرعیش به حساب میان.

خلاصه اینکه CBL موضوعش فرق میکنه. تو زمینه Space Ambient میشه اسم Steve Roach رو مطرح کرد که تو این سبک خیلی قوی داره کار میکنه و بنظرم اگه آهنگاشو گوش بدی حتماً خوشت بیاد.

ته دیگ نوشت: از الان لو بدم که آهنگ دومی که از CBL معرفی کردم کی از آهنگای تاپ 10 من هست ! :دی

12 کاربر زیر از Mystery عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

5. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر بازنشسته
    تشکر شده 19,055 بار در 3,740 ارسال
    Others
    Madeon
    ممنون بابت معرفیشون!

در ضمن من می دونستم احتمال زیاد آهنگ M شون هست 2 میلیارد بار تو Last.fm ت گوش داده بودی تابلو

5 کاربر زیر از RmaN عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

6. Top | #6

/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif

عنوان کاربر
    عضو جدید
    تشکر شده 34 بار در 6 ارسال
    Trance
    Cosmic Gate
    با تشکر
    واقعا حیفم اومد جدا گونه تشکر نکنم!ازاینکه اینقدر کامل و بررسی شده در مورد یه موضوعی که دوست داری نوشتی واقعا لذت بردم حتی اگه هم عقیده نبودیم

8 کاربر زیر از God Of Emotion عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

7. Top | #7

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif

عنوان کاربر
    عضو ویژه
    تشکر شده 565 بار در 164 ارسال
    Ambient
    Schiller
    ایین لینکا رو یکی اصلاح کنه....تو کف موندیم

4 کاربر زیر از mamadj عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

8. Top | #8

عنوان کاربر
    مدیر ارشد بخش Downtempo
    Ambient
    Hammock
    نقل قول نوشته اصلی توسط mamadj تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند.
    ایین لینکا رو یکی اصلاح کنه....تو کف موندیم
    محمد جان، برو تو سایت musico.ru و اسم آهنگا رو سرچ کن، لینک مستقیمشون رو بهت میده ! اینجوری راحتتری...

7 کاربر زیر از Mystery عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

9. Top | #9

/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif

عنوان کاربر
    عضو جدید
    تشکر شده 9 بار در 4 ارسال
    Downtempo
    Solar Fields
    آقا دمت گرم، نگاه کن منو ، با تو هستممممم دمت گگگگررررررمممممم.

5 کاربر زیر از بهنام قلی زاده عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

10. Top | #10

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif

عنوان کاربر
    سرپرست کل
    تشکر شده 4,974 بار در 674 ارسال
    Trance
    Schiller
    من همیشه واسم مبهم بود که وکال ترک Abiogenesis دقیقا چه معنی میده !!!

عالی بود این پست

4 کاربر زیر از Yousef عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین