کانال تلگرام انجمن
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 27

موضوع: فرم کلی آهنگسازی

1. Top | #1

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif

عنوان کاربر
    مدیرکل سایت
    تشکر شده 92,693 بار در 18,033 ارسال
    Trance
    DJ Tatana

فرم کلی آهنگسازی

وقتی تصمیم میگیریم آهنگی بسازیم یک تم اولیه از آهنگ توی ذهن ما هست. اولین کاری که باید انجام بدیم اینه که این تم رو کامل کنیم. دفتر نت رو برداریم و تمام قسمتهای آهنگ رو روی اون مشخص کنیم. برای مثال 3 میزان اول بیس و ریتم. 1 میزان پاساژ و سپس 8 میزان بعدی وکال. بدین ترتیب اگه Tempo آهنگ مشخص باشه میتونیم به راحتی تایم آهنگ رو در بیاریم. در حین ساختن تم کار تنظیم ساز رو هم انجام بدید. یعنی اینکه کجاها چه سازی قرار بگیره. فلان ساز چه جایی سولو باشه و .... به همین صورت آهنگ رو به صورت کامل روی کاغذ پیاده میکنیم و تمام ملودیها و کوردهای آهنگ رو مینویسیم.
    مرحله ی بعد اجرای آهنگ هست. مهم نیست که شما از سازهای آکوستیک استفاده میکنید یا کامپیوتر. ابتدا درامز رو رکورد میگیرید (یا با کامپیوتر میسازید) درامز باید کامل باشه. به همراه تمام پاساژ ها. تعداد میزانها و مکان پاساژها رو قبلا مشخص کردید. پس هر چیزی در مورد درامز مشخص و معلوم هست.
    توی مرحله ی بعد Bass رو اجرا میکنید.
    بعد از اجرای Bass سراغ قسمتهای دیگه ی آهنگ میرید. میتونید Pad ها, String ها, Chord ها و اجزایی که به صورت زیر صدا استفاده میشن رو اجرا کنید.
    سپس میتونید ملودی های اصلی آهنگ رو پیاده کنید. تمام Solo ها رو در این مرحله رکورد بگیرید.
    در مرحله ی آخر به سراغ Vocal برید و صدابرداری مربوط به Vocal رو انجام بدید.
    به این نکته حتما دقت کنید که قبل از اینکه هر گونه صدابرداری رو شروع کنید آهنگ کاملا مشخص باشه. خیلی از افراد مخصوصا اون دسته ای که آهنگسازی رو با کامپیوتر انجام میدن هنگام شروع آهنگ فقط یک هاله نامفهوم از آهنگی که میخوان بسازن تو ذهنشون هست که به سبک آهنگ و چند آکورد و نهایتا یک ملودی محدود میشه. غیر از این چیزها که فقط توی ذهنشون هست و روی کاغذ هم پیاده نشده چیز دیگه ای ندارن. سعی کنید اینطور کار نکنید و قبل از اینکه به اجرای قسمتهای مختلف آهنگ بپردازید تمام آهنگ رو مشخص کنید و نتها و Chord ها رو روی کاغذ پیاده کنید. در غیر این صورت ممکنه وسط کار به بن بست بربخورید و با خودتون بگید "حالا باید چکار کنم؟"
    اما وقتی آهنگ به صورت کامل روی کاغذ نوشته شده اجرای اون با ساز یا کامپیوتر به سادگی خواندن یک نت و اجرای اون توسط ساز هست.
    دلیل دیگه ای که باعث میشه روی مشخص کردن و نوشتن آهنگ قبل از اجرا تاکید کنم اینه که وقتی شما تصمیم میگرید ابتدا شروع به اجرا کنید و در حین اجرا آهنگسازی رو تصمیم بگیرید توی اکثر مواقع آهنگی که اجرا میکنید با آهنگی که از قبل توی ذهن شما بوده کاملا متفاوت میشه. در نتیجه شما به مقصود اصلیتون نمیرسید و آهنگی جدا از چیزی که میخواستید رو میسازید. اما وقتی تصمیم میگیرید قبل از اجرا نت نویسی انجام بدید هنوز در حال هوای آهنگی که توی ذهن شماست به سر میبرید. دلیل این امر هم اینه که هنگام نت نویسی شما چیزی جز اصوات درون ذهنتون که مربوط به آهنگ مورد نظر میشه نمیشنوید. اما وقتی تصمیم به اجرا میگیرید صداهای مختلفی رو میشنوید و ملودی های مختلفی رو امتحان میکنید و این باعث سردرگمی شما و دور شدن ذهن شما از چیزی که مد نظر شما بوده میشه

تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند.

2. Top | #2

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s2.gif

عنوان کاربر
    عضو ماهر
    تشکر شده 11,927 بار در 1,770 ارسال
    Trance
    Armin Van Buuren
    کسی می تونه نت نویسی یاد بده؟ کتابی، مطلبی یا ویدیویی. حتی الامکان فارسی

موضوع به این مهمی چقدر خلوته فقط دوتا تشکر! انجمنه داریم.

5 کاربر زیر از 76107611 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

3. Top | #3

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif

عنوان کاربر
    مدیر بازنشسته
    تشکر شده 19,055 بار در 3,740 ارسال
    Others
    Madeon
    برای نت نویسی و یاد گرفتن گام ها و آرپژها و آکوردها کتاب تئوری مسویقی پرویز منصوری یا یه کتاب بهتر باید مطالعه کنید!

این کتاب منصوری خیلی خوبههم آموزش میده هم تمرین آخر فصل داره عین این کتاب درسی ها!pdf شم یه زمانی فکر کنم تو اینترنت بود الان رو نمیدونم دیگه!

15 کاربر زیر از RmaN عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

4. Top | #4

/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif

عنوان کاربر
    عضو جدید
    تشکر شده 5 بار در 2 ارسال
    Trance
    DJ Aligator
    نقل قول نوشته اصلی توسط RmaN تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند.
    برای نت نویسی و یاد گرفتن گام ها و آرپژها و آکوردها کتاب تئوری مسویقی پرویز منصوری یا یه کتاب بهتر باید مطالعه کنید!

این کتاب منصوری خیلی خوبههم آموزش میده هم تمرین آخر فصل داره عین این کتاب درسی ها!pdf شم یه زمانی فکر کنم تو اینترنت بود الان رو نمیدونم دیگه!
    من خیلی گشتم اما pdf کتابش نبود به خاطر همین اگه لینک دانلودش و داری بذار دوست عزیز

2 کاربر زیر از bikas0098 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #5

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif

عنوان کاربر
    عضو فعال
    تشکر شده 4,701 بار در 777 ارسال
    Psychedelic
    Holymen
    آخه نت نویسی یک مبحث عظیمی هستش که نیاز به آموزش دیدن توسط یک استاد خبره است
    این تاپیک جالبی هست که بنا نهاده شده اما باید از کارشناسان انجمن در پیشبرد آن بهره برد
    کتابها و آموزش های الکترونیکی زیادی در ایران در این باره منتشر شده است اما حتما برخی از آرتیستهای بزرگ ترنس هم هستند که هنوز نمیتوانند نت نویسی کنند به تازگی شنیدم برخی از این آرتیستهای بزرگ جهت ادامه تحصیل در دانشگاه مشغول شده اند
    یک مطلب مهم دیگه تم نویسی آهنگ با نت نویسی فرق داره این دو مقوله خیلی متفاوت هستند با هم اشتباه نگیرید دوستان

11 کاربر زیر از psystyx عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

6. Top | #6

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif

عنوان کاربر
    مدیر بازنشسته
    تشکر شده 1,750 بار در 465 ارسال
    House
    Paul Van Dyk
    ناقلا هرچی خواستم بگم مهدی گفتی تو که نامرد...یه ذره هم برا ما میذاشتی:117:

کلا هرکی خواست یه آهنگی بسازه طرز ساختش اینجوریه:

1- انتخاب صدا و یا ساخت صدا اولین قدم هست نه ملودی نه نت نه هیچ چیز دیگه اولین قدم انتخاب یک صدا برای ملودی هاست

2- زدم ملودی از روی احساس یا اگه نت نویسی بلدید که خوشا به حالتون

3- تطبیق ملودی روی صدایی که انتخاب کردید و درست کردن اکورد ها (اگه نت نویسی بلدید دیگه آکورداش خود به خود درست از آب در میاد) و تغییر بعضی از نت ها به علت نخوندن و یا خراشیدن گوش در اون صدای انتخاب شده

4- چیدن پد و اگه نت نویسی بلدید بازم خوشا به حالتون چون پد نوشتن از روی ملودی نت آسون تره تا چیدن و قطعه قطعه کردن و هماهنگ کردم پد زیر ملودی

5- جیدن یه کیک مناسب که به صداتون بیاد و تصور کنید که این کیک حدود 10 دقیقه میخواد پخش بشه پس هم کیک متناسب باشه و گوش رو اذیت نکنه(اگه یه ذره وارد تر باشید میدونید که چه کیکی رو باید انتخاب کنید که در آکورد بالا روی پد و سازهای دیگه و ساو قرار نگیده چون معمولا ساو و کیک آکورداشون نزدیک به همه و ممکنه اذیت کننده باشه)

6- چیدن بیس متناسب با کیک و ملودی(دیگه اینا هم دقت خیلی زیاد میخواد هم استعداد و خلاقیت)(چون بیس مبنا نداره و خودتون باید ابدا کنید یا اینکه انقدر تمرین کرده باشید که مثلا اساتید موسیقی ایران همه ی سبک بیس های ترنس کارارو بدونید چطوری درست می کنن)

7- چیدن های هت و اسنیر مناسب با کیک و بیس..ما بهش میگیم 4 به 1 (توضیحش سخته نمیتونم بنویسم)

8- شروع به هماهنگ کردن همه ی اینا

9- نوشتن سناریو آهنگ این قسمت رو فکر کنم تو ایران 2 نفر بلدن بقیه همش دارن به خاطر همین که بلد نیست درجا میزنن خیلی مهمه که از کجا به کجا آهنگ رو میخوای ببری و لابلاش چه اتفاقایی میوفته(مثل فیلم خلاصه)

10- بعد از همه ی این کارا یه میکس مستر میخواد که باز همون 2 نفر بلدن تو ایران و بقیه کلا میتونم به جرات بگم وقتی تو سیستم حرفه ای گوش کنید یا کاراشونو بدید به اساتید بزرگ موسیقی ترنس بهتون میگن که آقا این میکسش ریده(خدایی آهنگ یکی رو دادم به یه رمیکس کار که کاراش تو لیبل ها حرف نداره و بدون برو برگرد پخش میشه..گفت این چیه بابا مگه آتاری داری بازی می کنی نه میکسی نه چیزی مسخره کردی مارو؟داشت کتکم میزد)خلاصه این فوت کوزگری که میگن همینه...یاد گرفتنش هم بسیار بسیار بسیار سخته و بهترین مستر هارو هم تو ایران سیروان خسروی انجام میده بی برو برگشت از خیلی ها که تو این کارن سوال کردم و همشون بدون اینکه من اصلا بگم خودشون گفتن سیروان...البته سیروان جزو اون 2 نفر که گفتم نیستا من اون 2 نفر رو در ترنس گفتم

خلاصه این هر کاریه که باید بکنی...کار راحتی هم نیست...به خاطر همین هرکی واردش میشه خیلی خیلی زحمت بکشه اگه استعداد و علاقه نداشته باشه کم میاره و جا میزنه

این دادش مهدی که میبینی سوت و کور نشسته آخر کیک و بیس کاره یعنی کپ کازمیک برات میزنه کف کنی من اگه مهدی رو نداشتم تا الان ترکیده بودم یعنی اون قسمت که گفتم خیلی سخته برا مهدی آب خوردنه من میرم مثلا یه بیسکووت از رو میز وردارم برگردم کیک و بیس میچینه با صداهایی که ادم اصلا تعجب میکنه از کجا آورده.... بنده حقیر هم یه چیزایی تو ملودی زدن بلدم حرفه ای نیستیم اما ملودی هام رو سعی می کنم جوری بزنم که عامه پسند و نو باشه....

هر کمکی هم خواستی رو من حساب کن..چاکریم

16 کاربر زیر از faww عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

7. Top | #7

عنوان کاربر
    مدیر بازنشسته
    تشکر شده 19,055 بار در 3,740 ارسال
    Others
    Madeon
    نمیشه گفت فقط راجر و آندره بلدن

گیریم ملودی رو با پیانو رول یا همین طوری یرخی با میدی کنترلر زدیم

ولی آکوردها و آرپژها (مخصوصا آکورد ها) چیزین که باید تئور موسیقی هم بلد باشه تا مچ آهنگش باشه!

بهترین نصیحت تنظیم رو سوپرانو و یکی دیگه از دوستای سازنده راک و متال بهم یاد دادن که هنوز استفاده نکردم ولی حرفشون درسته اینه که:

قبل ازینکه هر کاری می کنی دقیقا عین موتزارت دست به دفتر نت نزن و دست به ساز هم نزن(که تو زمان ما میشه DAW و VST ها) یک راست بشین کل آهنگ رو تو ذهنت تصور کن انقدر تصور کن که وقتی به یه جایی رسیدی که واقعا هدف خودت رو پیدا کردی که می خوای چی به چی شه

تازه بری شروع کنی صداهای مورد نیاز و غیره رو برای هدف هات پیدا کنی

همین کاری که من هیچ وقت نکردم و باعث میشد آهنگام بی هدف باشن!

11 کاربر زیر از RmaN عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

8. Top | #8

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif

عنوان کاربر
    هنرمند و کارشناس انجمن
    تشکر شده 2,821 بار در 404 ارسال
    Downtempo
    Hammock
    با سلام.
    نکاتی که دوستان گفتند مطالعه کردم.حالا چند تا سوال داشتم
    .1.چیدمان کیک مگه تکنیک داره که مثلا اندره نمیدونه. اگه تکنیکشو بگید ممنون میشم
    2.میشه حسرت اندره با شاه ندونستن تکنیکه رو بیشتر توضیح بدید.اصلا این تکنیکهایی که شما میگید چی هست
    3.نیاری به نوشتن نت نیست تو موسیقی الکترونیک یعنی چی؟.یعنی این موزیکها همه بدون نت ساخته میشند.یه نظر شما هر کس تکنیکهایی که نمیدونم منظورتون چیه بلد بود کار تمومه؟
    4.تو ایران فقط دو نفر مسترینگ بلدن؟ممنون میشم نام ببرید
    5.نوشتن سناریو رو فقط دو نفر بلدن.میشه خواهشا بیشتر توضیح بدید و نام اون دو نفری هم که فقط این کار رو بلدند بگید

4 کاربر زیر از saleh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

9. Top | #9

عنوان کاربر
    مدیر بازنشسته
    تشکر شده 1,750 بار در 465 ارسال
    House
    Paul Van Dyk
    نقل قول نوشته اصلی توسط radinss_saleh تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند.
    با سلام.
    نکاتی که دوستان گفتند مطالعه کردم.حالا چند تا سوال داشتم
    .1.چیدمان کیک مگه تکنیک داره که مثلا اندره نمیدونه. اگه تکنیکشو بگید ممنون میشم
    2.میشه حسرت اندره با شاه ندونستن تکنیکه رو بیشتر توضیح بدید.اصلا این تکنیکهایی که شما میگید چی هست
    3.نیاری به نوشتن نت نیست تو موسیقی الکترونیک یعنی چی؟.یعنی این موزیکها همه بدون نت ساخته میشند.یه نظر شما هر کس تکنیکهایی که نمیدونم منظورتون چیه بلد بود کار تمومه؟
    4.تو ایران فقط دو نفر مسترینگ بلدن؟ممنون میشم نام ببرید
    5.نوشتن سناریو رو فقط دو نفر بلدن.میشه خواهشا بیشتر توضیح بدید و نام اون دو نفری هم که فقط این کار رو بلدند بگید

1- آره کیک و بیس هر کدومش برای هر فرد مثل اثر انگشت میمونه یعنی هرکی یه سبکی رو برای چیدن انتخاب می کنه...شرمده آندره رو نمیدونم اما کاسمیک به صورت 4 به 4 هستش...(راستی ممکنه همه فکر کنن خوب من میام تو FL کیک رو انتخاب میکنم بعد میذارم رو آهنگم دیگه...این نشون از این میده که کلا شما دست به FL نزنی بهتره چون هنوز نمیدونی کیک روش داره قرار دادنش و یلخی نیست بیس هم هم صداش هم نوشتنش هم زیرسازیش خیلی خیلی مهمه و خاصه) باید عرض کنم که شما میتونید برای یادگیری شروع کنید میدی های کامل رو (که کلا گیر نمیاد:117: خیلی کم گیر میاد) رو دانلود کنید یا اگه پارتی داشته باشی به مثلا آنده ایمیل بزنی بگی میشه از کیک هات یه میدی بدی که اونم خیلی باید باهات جور باشه تا بده بهت بعد که گرفتی نگاه کنی و یاد بگیری....

2- تکنیک یعنی شما بدونین کجا باید چه صدایی بیاد و چه جایی نیاد و در بریک چه ملودی بیاد ...پاساژ رو خودت بسازی و از میکسر مثلا FL استفاده نکنی برای پاساژ دادن...وقتی بیس رو مینویسی بدونی ساو رو کجا قرار بدی...پد رو کجا قرار بدی و کجا قرار ندی..و از همه مهمتر شما میتونید از استعدادتون استفاده کنید و یهو صدای پد رو روی ملودی بذاری و پد بشه ملودی همون کاری که علی جان تو بازار کرد و آرمین تو میراژ که ویالون ها رو انقدر زیاد کرد که ملودی شد...کلا هر چیز نوع و ابداعی رو میشه تکنیک حساب کرد...اونم هر آرتیستی تکنیک های خودش رو داره

3-چرا نیاز نیست؟اگه بلدی که خیلی خوبه اما اگه بلد نیستی تا وقتی نخواستی یه آلبوم بدی بیرون نیاز نیست...سینگل ها نیاز نداره که خیلی تو تئوری موسیقی بدونی تنها عامل اینکه فرد از هیچی به همه چی میرسه سن هست ... یعنی بر فرض الان من هر چند سال که دارم هرچقدر هم که از صبح تا شب ترنس گوش بدم هیچ اثری در اهنگسازیم نداره چه موقع اثر داره؟وقتی سنم میرسه به 30 سال و بلوغ موسیقی پیدا می کنه مغزم و همه ی صدا هارو تفکیک میکنه...این درکش یه ذره سخته الان ممکنه مسخره کنید بگید خوب عمم میتونه تفکیک کنه صدا هارو آره عمه منم میتونه تفکیک کنه اما اونی که من می گم کلا ربطی به اونی که تو ذهن عامه هست نداره...وقتی شما تکنیک بلد باشی دیگه کلا تکمیلی هیچ چیزی نمیتونه جلوتو بگیره...چون نوع آوری می کنی و لیبل ها دنبال نو آوری هستن و اینه که به آدم کمک میکنه

4 و 5 کلا اسم نمیتونم ببرم اگه میشد تو همون پست بالا عرض می کردم خدمتتون...

ولی پشنهاد من به شما اینه که آموزش های FL یا کتاب های FL رو بشین بخون چون وقتی نرم افزار رو کامل بلد نباشی هیچ کاری پیش نمیره و فقط فکر میکنی داری پیشرفت می کنی...بیشتر دوستان هم الان FL رو کار باهاش رو بلدن اما ریز کاری تو FL مهمه که اون کار هر کس نیست باید کتاباشو یا فیلمای آموزشیش رو ببینی و بخونی...تو انجمن هم هست بگردی پیدا میکنی

7 کاربر زیر از faww عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

10. Top | #10

عنوان کاربر
    ناظم ارشد
    تشکر شده 28,077 بار در 3,568 ارسال
    Trance
    Solid Stone
    چیدن کیک که تکنیک نیست! ولی ساخت بیس سخته و کار هر کسی نیست ،راجع به تکنیک هم چیزاییه که یه کار معمولی رو تبدیل میکنه به یه کار عالی ، مثلا شما چند بار cosmic gate - the theme رو گوش کن دقیقه ی 3:13 چه جالب با ریورب بازی کرده این میشه یه تکنیک ، یا صداهایی که تو آهنگ میشنوی رو دقت کن، ساختشون کار هر کسی نیست، شما اگه نت هاشو هم داشته باشی مطمعن باش نمیتونی اینجوری کار رو بسازی

9 کاربر زیر از Omid عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین