کانال تلگرام انجمن
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: هدفون و مانیتورتون رو به غول تبدیل کنید!!!

1. Top | #1

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif

عنوان کاربر
    عضو نیمه فعال
    تشکر شده 1,528 بار در 296 ارسال
    Others
    Calvin Harris

هدفون و مانیتورتون رو به غول تبدیل کنید!!!

گایز... یه چیز باحال پیدا کردم گفتم باهاتون به اشتراک بذارم

هدفون ها و مانیتورها هرکدوم یه Frequency response دارن،یعنی اینکه هر محدوده ی فرکانسی رو چطور پخش میکنن.
    از لحاظ تئوریک هدفون و مانیتور باید تمام فرکانس هارو به طور مساوی پخش کنند (که اصطلاحا بهش flat میگن) یعنی frequency response باید یه خط صاف باشه به این شکل

شما مجاز به دیدن تصاویر نیستید. با مدیر کل سایت در تماس باشید

ولی ازونجایی که هدفون روی گوش ما قرار میگیره پس درایورهاش نزدیک به گوش هستند. این موقعیت باعث میشه که صداهای treble رو بیشتر بشنویم و صداهای bass رو کمتر.
    پس راه حلی که وجود داره، اینه که توی هدفون در حالت ایده آل باید bass بیشتر و صدای treble کمتر باشه. پس حالت ایده آل توی هدفون یه خط شیب دار هست که در bass بالاست و هرچی به سمت
    treble میره کمتر میشه.
    توی هدفون ها نزدیکترین frequency response به حالت ایده آل، هدفون های Audeze هستند که خب فوق العاده گرون هستند.
    این frequency response مربوظ یه Audeze lcd2 میشه که فوق العاده به حالت ایده آل نزدیکه

هدفون ها هرچی گرون تر و با کیفیت تر باشن بیشتر به این حالت نزدیک میشن و طیف فرکانسشون flat میشه و هرچی ارزون تر هم بشن طیفشون پستی بلندی پیدا میکنه و از حالت ایده آل دور میشه.
    مثلا این طیف یه مدل از Audio technica هستش

میبینید که قسمت bass رو اصلا خوب پوشش نمیده...

خلاصه بجز هدفون ها و مانیتورهای فوق العاده گرون، هر هدفون و مانیتوری یه نقصی توی پخش کردن فرکانسا داره. بعضیا bass زیاد دارن، بعضیا صدای treble زیاد پخش میکنن، بعضیا flat نیستن و...

و حالا اصل مطلب...

توی یکی از مجله ها به این plugin برخورد کردم و دیدم یه سری آدمای کله گنده دارن ازش تعریف میکنن...
    این plugin در حقیقت به عنوان یه EQ روی هدفون یا مانیتور عمل میکنه وبا EQ کردن میاد نقص های هدفون رو از بین میبره وطیف فرکانسی ایده آل رو توی هدفونبودجود میاره. مثلا توی شکل آخر(audio technica) میاد با بالا بردن bass کمبود bass رو جبران میکنه.
    به این شکل

توی این plugin مدل هدفون یامانیتورتون رو انتخاب میکنید و براتون تنظیمات رو انجام میده. مدل هدفون هایی که ساپورت میکنه:

• AKG K141 MKII
    • AKG K240 Studio
    • AKG K701
    • AKG K702
    • AKG K712
    • Audio-Technica M20x
    • Audio-Technica M40x
    • Audio-Technica M50x
    • Beyerdynamic DT770 80 Ohm
    • Beyerdynamic DT880 Pro
    • Beyerdynamic DT990 Pro
    • Sennheiser HD280
    • Sennheiser HD598
    • Sennheiser HD600
    • Sennheiser HD650
    • Shure SRH840
    • Sony MDR7506
    • Superlux HD681

من روی DT 770 امتحان کردم و نتیجه خیلی عجیب بود. کلا یه کاراکتر دیگه از هدفون میسازه...

برای دانلودش میتونید به سایتش مراجعه کنید. لینک دانلود میده که 21 روز مجانیه. بعدش 69 یورو پولشه که بخوای پرداخت کنی یه چیزی حدود سیصد تومن آب میخوره....

خلاصه که دوستان اگه تونستید نسخه کرک شده شو پیدا کنید خیلی بدرد میخوره...
    لینک سایتش:

تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند.
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده

16 کاربر زیر از slash7 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

2. Top | #2

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    تشکر شده 33,521 بار در 8,161 ارسال
    Psychedelic
    Lyctum
    نسخه کرک شده مک

9 کاربر زیر از HM.Majdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

3. Top | #3

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif

عنوان کاربر
    عضو نیمه فعال
    تشکر شده 1,930 بار در 372 ارسال
    IDM
    Junkie XL
    hello

هدفون ها فرکانس خروجیشون Flat نیست ولی این به معنی بد بودن هدفون ها نیست
    در واقع مخصوصاً هدفون ها رو توی فرکانسشون دستکاری میکنن!

یک هدفون با صدای طبیعی هدفونیه که کمی در فرکانس بین 40 تا 500 هرتز (حدود 4-3 دسی بل) افزایش داشته باشه دلیل این هم نزدیک بودن منبع صوتی به گوشه که باعث میشه شما impact یا ضربه بیس رو که در حالت عادی اسپیکر ها ایجاد میکند رو بهتر بشنوید.

همچنین هدفون ها نیازمند کنترل فرکانسهای بالا هستند باز هم به دلیل نزدیکی به گوش و این نکته که گوش ما صدای فرکانس بالا رو بهتر میشنوه بخاطر همین یک کات با Q کم از 1 کیلو هرتز تا 20 کیلو هرتز در حدود 8 تا 10 دسی بل روش میدن.
    اگه به بازخورد فرکانسی توی شکل ها دقت کنید میبینید توی بخش High خیلی پستی و بلندی وجود داره که این بسیار طبیعیه و بخاطر کنترل فاز هستش البته در هدفون های حرفه ای تر این بالا پایین ها خیلی Smooth تره و توی هدفون های ضعیف و ارزان تر باعث رنگ دادن به صدا میشه
    در فرکانس های 2 کیلو هرتز تا 8 کیلو هرتز هم پستی فرکانسی توی همه هدفون ها هست که طبیعیه

در کل هیچ هدفونی در بین هدفون های حرفه ای وجود نداره که فرکانسش فلت باشه یا حتی مهندس های سازنده اون هدفون قصدشون ساخت همچین هدفونی باشه
    دلیلش هم هموطور که گفتم قرار گیری غیر عادی منبع صدا هستش که مهندس ها رو با چالش مواجه کرده بخاطر همین مجبورند که بطور دستی تغییراتی برای رسیدن به یک صدای طبیعی ایجاد کنند.

میکس و مستر رو بخاطر همین همه استاد ها توصیه میکنند که با مونیتورینگ انجام بدیم و اگه مجبوریم با هدفون این کار رو بکنیم باید نکاتی رو رعایت کنیم
    باید بتونید متوجه صدای هدفون بشید و ضعف ها و نقاط قوت هدفونتون رو بشناسید و با اون هدفون آهنگ های رفرنس رو گوش بدید و با صدای موسیقی خودتون مقایسه کنید این باعث کالیبره شدن گوش و مغز میشه و میتونید با اشتباه کم تری میکس و مسترینگ کنید

این برنامه هم شاید بتونه کمک کنه به بهتر شنیدن مشکلات میکس و صدا کنه ولی باز هم امکان نداره بتونه جای مونیتورینگ رو بگیره

11 کاربر زیر از ABTN عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

4. Top | #4

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    تشکر شده 33,521 بار در 8,161 ارسال
    Psychedelic
    Lyctum
    من خودم با یه نرم افزار دیگه اسمشم یادم نیس تست کردم بد نبود ولی کلا میکس با هدفون زیر 130hz غیر ممکنه مخصوصا برا میکس کیک و بیس و درام

8 کاربر زیر از HM.Majdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

5. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر بازنشسته
    تشکر شده 19,055 بار در 3,740 ارسال
    Others
    Madeon
    پلاگین Redline Monitor هم همین کار رو می کرد که قبلاها یه بار ازش استفاده کردم بد نبود ( و کرک هم داره برای PC )

ازون جالب تر سیستم IK Multimedia ARC هست که همین کار رو برای مانیتورها هم می کنه ، و با یه میکروفونی که داره ضعف های آکوستیکی اطاق رو می سنجه و با EQ و افکت های داخلی و dso خودش یه کاری می کنه که بدون آکوستیک کردن اطاق صدای آکوستیک شده ای از مانیتورهاتون دریافت کنید

5 کاربر زیر از RmaN عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان