کانال تلگرام انجمن
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: (فیلم آموزشی) مسترینگ حرفه ای در اف ال استودیو

1. Top | #1

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif

عنوان کاربر
    عضو
    تشکر شده 1,044 بار در 150 ارسال
    House
    Kaskade

(فیلم آموزشی) مسترینگ حرفه ای در اف ال استودیو

به نام خدا

سلام بچه ها.
    من اینو تو یه سایت دیگه گذاشتم, با توضیحاتش اینجا هم میذارم و امیدوارم به درد پرودوسرهای سایت بخوره.

قبل از هر چیزی یه سری توضیحات لازمه که بدم:

"من 1 ماه دیگه به هفتمین سال حضورم در عرصه موسیقی میرسم. موسیقی رو در سن 12 سالگی و گوشی k750 شروع کردم ! این گوشی یه برنامه کوچیک داشت که یه سری سمپل درش بود, به کمک اون سمپل ها باید کار رو تنظیم میکردی.(قابلیت صداسازی نداشت.)
    خیلی ساده بود و در عین حال فوق العاده برای من جالب بود. حدودا 2 سال با اون برنامه کوچیک سرگرم بودم (بازی میکردم) !! تا اینکه یه نرم افزار جالب تر پیدا کردم.
    magic music maker تقریبا همون نرم افزار کوچیک گوشی بود با یه وسعت بزرگتر و امکانات بیشتر و مهمتر اینکه رو یه پلت فرم جامع تر بود. (PC)

2.5 سال هم با این نرم افزار سرگرم بودم.(سرگرم بودم یعنی فقط برای تفریح در کنار گیمینگ ازش لذت میبردم.)
    خیلی جالب بود, بعد از آماده کردن هر کاری به زور برادرمو میاوردم و میگفتم باید تا آخر این کار رو گوش کنی ! :d :d (اون بنده خدا هم تا تموم شدن کار عذاب میکشید ! :d)

خلاصه این نرم افزار دیگه جوابمو نمیداد و با جست و جوی زیاد به یه نرم افزار دیگه رسیدم.
    studio one بدون شک مضخرفترین (با احترام به سازندگان و کاربراش) نرم افزاری هستش که تا حالا باش کار کردم.
    کلا 6 ماه با این نرم افزار کار کردم و واقعا هیچی هم ازش حالیم نشد و گذاشتمش کنار و میخواستم کلا موسیقی رو هم بذارم کنار تا اینکه به کمک یکی از دوستام با Fl Studio آشنا شدم.
    بهترین نرم افزاری (داو) که تا حالا باش کردم همین نرم افزار بوده.
    بعد از اون هم در کنارش با کیوبیس, ابلتون و لاجیک کار کردم و فقط لاجیک رو بهتر از این دیدم.
    واقعا داو قدرتمندی هستش و به تمام کاربرای تازه وارد که میخوان موسیقی رو شروع کنن پیشنهادش میکنم.
    من با وجود اینکه از این به بعد با لاجیک کار میکنم, از FL استودیو هم برای لوپ سازی استفاده میکنم.(واقعا هر استفاده ای رو میشه از این داو قدرتمند بُرد.)"

خب حالا توضیحات آموزش :

اول اینکه من هدفم کاربرای تازه وارد هستش.
    میخوام بگم برای منابع آموزشی فقط از یوتیوپ و شرکت های معروف مثلِ Ask , Sonic.Academy, Groove و ... استفاده کنین و به حرف هرکسی گوش ندین.

خیلیا هستن که فقط الکی توی سایتهای موسیقی میچرخن و فقط دانلود میکنن و میذارن تو یه گوشه هاردشون و هیچ استفاده ای هم از فایل دانلود شده نمیکنن و اون فایل سالها تو هاردشون خاک میخوره + همینجوری هم سنشون میره بالا !!

نکته جالبتر اینکه اندازه یه فندق در مورد مباحث تخصصی اطلاعی ندارن و فقط به دلیل چرخش زیاد در وبسایتهای موسیقی و دیدن نظرات افراد متخصص به طور غریزی با یه سری از مسائل آشنا میشن.

بعد برای اینکه بگن ما خیلی حالیمونه (حسِ ...) هر کاری که کاربرا بذارن رو به حاشیه میبرن.
    مثلا:
    "میکس و مستر اصلا خوب نیست. بعضی از فرکانس ها خیلی تو گوشم بودن. درکل خوب بود.موفق باشی"

حالا وقتیکه همون کاربر ازشون میپرسه "ممنون بابت نظر. اگه میشه بگید کجای میکس و مسترینگ مشکل داره, بگید تا رفعش کنم."

در این حالت اون کاربر غیبش میزنه و دیگه روحِشَ ـم اطراف اون تاپیک دیده نمیشه. میدونید چرا !؟
    چون این افراد بیمارن ! :d

تا میتونید فقط به نظرات سلیقه ای کاربرا توجه کنید.
    که بیشتر به تنظیم برمیگرده.(چینش, سازبندی و ...)

اصلا به نظراتی که در مورد میکس و مسترینگ داده میشه توجه نکنید.(مگر اینکه به متخصص بودن مخاطب باور داشته باشید.)
    رفته رفته و بازگشت چن سال خودتون با تربیت گوش هاتون, به تفاوت های کارای خودتون و آرتیستای بزرگ پی میبرید و اون وقت دیگه فقط خودتون میتونید به خودتون کمک کنید.(یعنی تا میتونید باید تلاش کنید و کیفیتِ کاریتون رو بکشید بالا.)

میکس و مسترینگ بیچیده ترین فرآیند تولید موسیقی هستش.
    تعریف های زیادی هم برای مسترینگ وجود داره.("افزایش وضوح شنیداری و کیفیت کار و حذف موارد زائد و در یک لول قرار دادن هر سه محدوده اصلی.(به نظره من بهترین تعریفه !))
    یعنی درواقع شما در مسترینگ به با کیفیت تر و قوی تر شدن صدا کمک میکنید.

مهمترین نکته در مسترینگ خوب داشتن میکس خوب هستش.
    شما باید با میکس درست و صحیح عملیات مسترینگ رو شروع کنید.

مطمئن باشید هیچوقت نمیتونید با مسترینگ صحیح جلوی چشم داور رو بگیرید در حالیکه میکستون 10 متر از آفساید رد شده ! (درواقع اگه میکستون مشکل داشته باشه به صورت مستقیم رو مسترینگ هم تاثیر منفی میذاره و کار رو خراب تر میکنه !)

من در این آموزش با توجه به میکسی که دارم عملیات مسترینگ رو انجام میدم, ممکنه در میکس های دیگه نیاز به پلاگین های بیشتر و یا کمتر و یا در کل روش های دیگه باشه.

این آموزش 18 دقیقه و 15 ثانیه هستش و با کیفیت HD و حجم 40 مگابایت هستش !!!

امیدوارم که موفق و پیروز باشید و برای ما هم دعای خیر بکنید...

تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند.

دوستان رو هم تگ کردم شاید کسی ندید !
    امیدوارم که استفاده کنید

23 کاربر زیر از Armageddon عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

2. Top | #2

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif

عنوان کاربر
    مدیرکل سایت
    تشکر شده 92,693 بار در 18,033 ارسال
    Trance
    DJ Tatana
    بسیار ممنون چند تا لینک دیگه شاید اون نموند!

18 کاربر زیر از milad_a عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

3. Top | #3

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif/images/statusicon/s2.gif

عنوان کاربر
    عضو
    تشکر شده 634 بار در 130 ارسال
    Trance
    Solarstone
    کار کردن با افکتا خوب بود اما چند تا مشکل اساسی دیدم

اول اینکه وقتی پروژه میکسش تکمیل شد ولوم مستر رو تا منفی 6 دسی بل کم می کنی بعد باید یه اکسپورت wave 24 bit بگیری از کل کار بعد اونو بیاری تو یه پروژه جدید اونجا شروع کنی به افکت گذاری

دوم اینکه چرا اونجوری اکولایزر داد به نظر من زیاده روی کرد یه preset خود fruity eq 2 داره که خیلی بهتر کات می کنه

سوم اینکه وقتی از ماکسیموس استفاده کرد در اخر به نظرم صدا دیستورت شد یعنی نویز داشت با fruity compressor هم نتونست درستش کنه

کلا تو مستر شده صدای نویز می شنیدم

اگه من اشتباه می کنم بیاید بگید
    ولی از نظر من اصلا اموزش خوبی نبود

5 کاربر زیر از mostafa semi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

4. Top | #4

عنوان کاربر
    عضو
    House
    Kaskade
    نقل قول نوشته اصلی توسط mostafa semi تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند.
    کار کردن با افکتا خوب بود اما چند تا مشکل اساسی دیدم

اول اینکه وقتی پروژه میکسش تکمیل شد ولوم مستر رو تا منفی 6 دسی بل کم می کنی بعد باید یه اکسپورت wave 24 bit بگیری از کل کار بعد اونو بیاری تو یه پروژه جدید اونجا شروع کنی به افکت گذاری

من در این آموزش با توجه به میکسی که دارم عملیات مسترینگ رو انجام میدم, ممکنه در میکس های دیگه نیاز به پلاگین های بیشتر و یا کمتر و یا در کل روش های دیگه باشه.
    به اندازه هر آرتیستی که در دنیا وجود داره به همون اندازه هم روش میکس و مسترینگ وجود داره.(این یعنی اینکه هزاران روش برای مسترینگ وجود داره و شما نباید فقط طبق یه روشی که سهوا از کسی و یا در آموزشی دیدید پیروی کنید و دیگران رو هم به همون روش مجاب کنید.)

دوم اینکه چرا اونجوری اکولایزر داد به نظر من زیاده روی کرد یه preset خود fruity eq 2 داره که خیلی بهتر کات می کنه

شما از همون پریست پیش فرض استفاده کنید !

سوم اینکه وقتی از ماکسیموس استفاده کرد در اخر به نظرم صدا دیستورت شد یعنی نویز داشت با fruity compressor هم نتونست درستش کنه

جالبه ! در آخر صدا هم دیستورت شد !!! (با اینکه من به طور واضح همه چی رو نشون دادم باز ... !)

آفرین (y)

اگه من اشتباه می کنم بیاید بگید
    ولی از نظر من اصلا اموزش خوبی نبود

خواهش میکنم !

شما یه جا میگی تو رول آف زیاده روی کردی و تو یه جا دیگه میگی نویز داشت. (با عرض معذرت این حرف شما کاملا نشون میده نمیدونید دارید چی میگید !)
    :
    :
    :
    ببینید بیشتر نویز ها در محدوده های پایین تر از 30 هرتز و بالاتر از 18k هرتز خودشون رو نشون میدن.
    نویزهایی هم که به دلیل جنس صدا در mid هستن با چن لایه کردن صدا کاملا محو میشن.(البته جنس لایه ها هم بی تاثیر نیست.)
    رول آف 30 هرتز تا 18k هرتز حدّ استاندارد رول آف هستش, بسته به شرایط میکس این حد هم میتونه تغییر کنه.

4 کاربر زیر از Armageddon عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

5. Top | #5

عنوان کاربر
    عضو
    تشکر شده 634 بار در 130 ارسال
    Trance
    Solarstone
    اول اینکه اون اکسپرت wave و منفی 6 دسی بل رو خیلی از پرودوسر های ایران رعایت می کنن و همون چند تا لیبلی که من با هاشون کار کردم هم همینو تایید کردن من خودم تست کردم این روش بهتره

شما در مورد eq گفتید اختلاف سلیقه داریم مهم نیست سلیقه من 24 تا 16khz هست

ممظور من از دیستورت این نبود که صدا بالای صفر دسی بل رفته
    مشکل اینجا بود که یه صدا های ناجوری می شنیدم

ولی من باسم مهمه که بهترین راه رو یاد بگیرید
    من نگفتم راه شما غلطه گفتم بهترین راه نیست

آفرین (y)

این نحوه حرف زدن شما توهین امیزه

نیازی به جواب دادن هم نیست

- - - - - پست ادغام شده- - - - -

خوب یکی از بچه های انجمن گفت نویزی نشنیده

من به حرف بچه ها احترام می ذارم

و اینکه کلا بی خیالش شید مهم نیسن

اموزش هاتو تو انجمن های

http://www.persian-music.org/

cubase.ir هم بذار

نظر های بهتری می شنوی
    ویرایش توسط mostafa semi : 2014/06/25 در ساعت 03:28 PM

6. Top | #6

عنوان کاربر
    عضو
    House
    Kaskade
    بهترین راه !!!!؟؟؟؟

واقعا برای اون عزیزی که شما رو راهنمایی کرده متاسفم !!! (شایدم منظور دیگه ای داشته و شما اینطور برداشت کردی !)

هیچ وقت هیچ وقت (!) هیچ پرودوسری نمیتونه بگه کاری که من مستر میکنم بهترین کاره و راهی که من میرم بهترین راهه !!
    بزرگترین آرتیستای روز دنیا از جمله هاردول میگن ما با وجود سالهای زیادی که در حال پروداکشن هستیم هر روز به نکات جدیدی میرسیم که این فوق العادس ! با این وجود هیچ وقت نمیگن ما استادیم و همه باید پرچم ما رو دست بگیرن. خیلی ساده میگن ما هیچی بلد نیستیم و هر روز تلاش میکنیم چیزهای جدید یاد بگیریم.

ولی متاسفانه استادهای (!) داخلی با کمتر از نیم قرن تجربه (این نیم قرن میتونه 2 ماه باشه که در این حالت مرحله آماتور و نیاز به راهنمایی هستش و یا 20 سال که در این حالت برپایه یه سری اصول غلط و باورهای غلط شکل گرفته و همه رو به پیروی به این باورها و اصول مجاب میکنه!) فکر میکنن کسی بالاتر از اونا نیست و به حرف هیشکی هم گوش نمیدن و متاسفانه متاسفانه یادگیری رو هم کنار میذارن !!!

این نکته رو برای همه تازه کارا (از جمله خودم) میگم: "برای یادگیری هیچ وقت به نظر یه نفر اکتفا نکنید ! همیشه از چن نفر باسواد کمک بگیرید.اگه مقدور نبود از شرکت های آکادمیک و آموزشی بهره ببرید."
    "نکته دیگه هم با رشد خودتون به خودتون میدون بدین, با پلاگین های مختلف کار کنین تا بهترین ها رو متناسب با سلیقه و ذاتِ خودتون پیدا کنید. و تا میتونید کار و تلاش کنید و به خودتون ایمان داشته باشید و صحنه رو ترک نکنید."

=======

یکی از بچه های انجمن گفت تو اینجور بحثا شرکت نکن ارزشه خودتو میاری پایین
    من اصلا با شما بحث نمیکنم.
    فقط افراد تازه کاری که ممکنه با این نظرات سطحی سردرگم بشن رو روشن میکنم.

منظورم اون دوستمون هم این بوده که فعلا با مطالعه بیشتر دانشتون رو افزایش بدین و بعدا در بحث شرکت کنید.(اینطوری ارزشتون روند صعودی میگیره.)
    هرچند که افراد با تجربه با توجه به هوش و زرنگی که دارن به ندرت در بحث شرکت میکنن و از زمانشون برای یادگیری بیشتر استفاده میکنن.(! time is life)

خیلی هم به لیبل هایی که درش ریلیز داشتین دل خوش نکنید. "امروز دیگه ریلیز کردن هنر نیست. (برخلاف 5 سال پیش که فقط ریلیز مهم بود.)" [نقل قول از یه دوست بزرگ]
    من دیگه لزومی نمیبینم قضیه رو بیشتر کش بدم چون نظرات شما کاملا سطحی و مبتدیانَس.
    -----------

بازم میگم به ازای هر آرتیستی که در دنیا وجود داره به همون اندازه روش برای مسترینگ وجود داره و تا میتونید از افرادی که خودشون رو خیلی خبره و استاد میدونن پرهیز کنید و در عوض از شرکت های معتبر کمک بگیرید. (از یوتیوب هم اصن غافل نشید !)

--------------

من تو پست اول به کاربرا احترام گذاشتم و 100 خط توضیح دادم که مشکلی پیش نیاد حتی برای رعایت حالشون در آموزش هم از پلاگین های پیش فرض استفاده کردم که نکنه کاربری با پلاگین های دیگه نتونه کار کنه و یا اون پلاگین ها رو نداشته باشه و برای پیدا کردنش دچار دردسر نشه. (اگه به دقت آموزش رو نگاه کنید من در مرحله کمپرس کردن سعی میکنم مقدار attack رو روی 3.5 یا 3 بذارم که عدم وجود قابلیت تایپ در کمپرسور پیشفرض مانع از انجام اینکار میشه.)

من هیچ وقت خودمُ دانا و دیگران رو نادان فرض نمیکنم, هیچ وقت هم نمیگم خیلی بلدم و استادمُ و از این حرفا ! هیچی هم بلد نیستم هنوز و راه خیلی طولانیِ رو در پیش دارم که باید این راه رو برم.

خیلی های دیگه هم تو همین سایت هستن که خیلی کار بلد تر و حرفه ای تر هستن ولی دو حالت نمیذاره که دانشِشون رو آموزش بدن :
    1.دوست ندارن راهی که در چند سال رفتن رو در چند ساعت برای همه به نمایش بذارن (که خب طبیعیه)
    2.از نظرات سهوی و سطحی هراسان هستن و چندان میلی به این کار هم ندارن ( ! )

-----------

موفق باشید و هیچ وقت تلاش و تمرین رو از یاد نبرید...

7. Top | #7

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif

عنوان کاربر
    مدیر بازنشسته
    تشکر شده 26,239 بار در 3,701 ارسال
    Psychedelic
    Yahel
    اقا من حرفه ای نیستم ولی صدای نویز و خرخر تو کار بعد مسترینگ وجود داشت

2 کاربر زیر از Yahel عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

8. Top | #8

عنوان کاربر
    عضو
    House
    Kaskade
    احتمالا مشکل از ورودی خروجی کابل هاتون باشه... (تاثیر مستقیم میذاره رو صدا)

============

آقا ملت تو یه جای دیگه اومدن به میکس هم گیر میدن, میکس این کار رو تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند. انجام داده !

چقد بد شانسم من !