کانال تلگرام انجمن
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 18

موضوع: آموزش کامل ، ساده و تخصصی میکس

1. Top | #1

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    تشکر شده 33,522 بار در 8,161 ارسال
    Psychedelic
    Lyctum

آموزش کامل ، ساده و تخصصی میکس

سلام دوستان . منصور آرامنش هستم .

تو این مدتی که در خانواده موزیک هستم اکثر شاگرد هام ( البته من شاگرد هامو دوست خطاب میکنم چون خودم هم هنوز هنرجو هستم ) مشکل اصلی میکس درست و تخصصی و یک مستر عالی بوده و هست .

این امر به این دلیل هست که متاسفانه اساتید و دوستان به دلیل سلیقه ای بودن میکس سعی میکنن خیلی کلی برای علاقه مندان به این علم توضیح داده و وارد جزییات نشن . اما در این تاپیک من میکس رو جدا از daw و یا سلیقه برای دوستان کامل توضیح میدم ، امیدوارم مورد توجه و علاقه ی دوستان قرار بگیره .

فقط اگر دوستان چند مورد رو رعایت کنند خیلی خوب میتونیم باهم این تاپیک رو ادامه بدیم .

من این آموزش هارو از پله ی اول تا آخرین پله ادامه میدم . پس خواهشا دوستان عجله نکنند و یا درخواست نکنند در سطح بالاتری آموزش بدم از همین اول . در ضمن این آموزش به دلیل کامل بودن شاید کمی طول بکشد و من انتظار صبر و شکیبایی بالایی از دوستان دارم .

و سخن آخر ، خواهش میکنم دوستان در این تاپیک پستی نذارند و فقط از میپسندم و سپاس استفاده کنند و خواهشا درخواسته قسمته خاصی رو نکنند .

من قول میدم بحث میکس رو کامل باز کنم و بعد باهم بریم سراغ مستر ، پس عجله نکنید خواهشا .

آموزش هارو از همین فردا صبح شروع میکنیم .

پیروز و موفق باشید

برگرفته از سایت cubase.ir و جناب اقای منصور ارامش.

8 کاربر زیر از HM.Majdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

2. Top | #2

/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif/images/statusicon/s1.gif

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    Psychedelic
    Lyctum
    مرحله اول : اصلا میکس و مستر چیه ؟

میکس

مفهموم کلی میکس اینه که چند لایه صدا مختلف رو به یک ترک واحد و مسنجم ترکیب کنیم .

برای شروع مرحله میکس باید تمامی ساز هارو اکسپورت بگیریم و عملیات میکس رو شروع کنیم . ( از اینکه روی سورس کار رو میکس کنید جدا خودداری کنید )

وقتی تنظیم کار تموم شد ، وکال و سازهای زنده در کار ضبط شد اقدام به میکس کنید .

در این مرحله باید هر فایل صدارو طوری پردازش کنیم که یک میکس تمیز و بدون ایراد از کل کار دربیاریم .

مستر

به فرآیند بهینه سازی ترک نهایی مستر میگویند ( البته مستر چند صد تعریف داره ولی ما فعلا به همین بسنده میکنیم و آموزش کامل مستر رو بعد از میکس کامل تقدیم میکنم )

در این مرحله ما از ابزاری مثل اکولایز ها ، کمپرسورها و ... را استفاده میکنیم .

در این مرحله فقط ما 1 ترک داریم و به ساز ها ، وکال و غیره جدا دسترسی نداریم .

میتونیم بگیم یکی از مهم ترین کار های فرآیند مسترینگ ، زنده کردن صداهایی هست که در ترک نهایی گم شده .

این 2 تعریف تعریف هایی بسیار کلی هستند که به مرور زمان وارد مراحل تخصصی میشویم پس عجله نکنید .

پست بعد : میـــــــــــــــــــــکس

7 کاربر زیر از HM.Majdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

3. Top | #3

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    Psychedelic
    Lyctum
    ​خب میــــــــــــــــــــکس
    خب فرض میکنیم شما یه موزیک رو ساختید و اکسپرت گرفتیدو رفتید توی استدیو خونید و وکال رو تحویل گرفتید . حالا باید چیکار کرد ؟؟؟

خب حالا باید تک تک اینسترومنت ها رو با افکت هایی که بعضا برای بهتر شدن به اونها دادید ( میکس نه ) با فرمت ویو و با حداکثر کیفیت اکسپرت بگیریم

بهتر است با نرخ نمونه گیری 48 کیلوهرتز و دقت 24 بیت اکسپورت بگیریم .

حالا وقتی اسکپورت گرفتیم همه رو و وارد نرم افزار میکنیم میبینیم در کنار هم ترکیب خوبی ندارند اینها و صداها زیبا ئ دلنشین نیست !

فرض کنید تنظیم وکال و ... همه باب میل شما باشند اما اینها در کنار هم ترکیب جالبی ندارند !

اینجاست که شما باید لباس کار رو بپوشید

همونطور که قبلا گفتم در حین کار میکس نکنید . البته افکت گذاری هم با میکس اشتباه نگیرید .

اینجاست که مرحله ی تنظیم به پایان کره خودش میرسه و وارد مهم ترین مرحله ی یک موزیک ( نظره شخصی ) میکس میشیم .

در این مرحله ما ابزار های گوناگونی دارین ، مثل اکولایز ها ، کمپرسورها و ... .

البته به این توجه کنید اسفاده از این ابزار باید اصولی باشد و شما تکنیک های میکس رو رعایت کنید در غیر این صورت میکس شما از حالت اولیه هم بدتر میشود

اینجاست که به یه آدم میگن آماتور و به یکی حرفه ای ( البته بعد از این آموزش شما جز دسته دوم هستید )

تو این آموزش ها من شمارو با مراحل و تکنیک های میکس آشنا میکنم که بتونید یه کار کاملا حرفه ای تحویل بدید .

متاسفانه عده ای به اشتباه فکر میکنند شفافیت فقط در مرحله مستر باید صورت بگیره اما یک میکس خوب و قابل قبول میکسی هست که شفاف ، تاثیر گذار ، حرفه ای و کوبنده باشه .

البته نمیشه هنره خلاقیت رو در میکس نادیده گرفت .

خب حالا باید ما چیکار کنیم ؟؟؟

باید از پایه شروع کنیم و مرحله مرحله جلو بریم .

مثلا هیچ آدمه عاقلی از همون اول به کاری که داره میکس میکنه نمیاد دیلی و یا ریورب بده

در قسمت بعدی آموزششما رو با اصول میکس و مراحل اون آشنا میکنیم .

امضای ایشان

4. Top | #4

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    Psychedelic
    Lyctum
    levels

سلام . بابت تاخیر پوزش میخواهم . اینترنت قطع بود .

خب لولز .

شدت صدا یکی از اصول اولیه در میکس هست ، برای این کار باید هر ترک را در حالت سولو قرار بدیم و بررسی کنیم . شدت صدا یکی از همون چیز های سلیقه ای در میکس هست . برای تغییرات شدت صدا میتوانید از پردازنده های اون ترک استفاده کنید و بعد لول این صدا رو در کل کار بررسی کنیم .

یک قانون نا نوشته هست که میگه بهتر هست صدای کل کار شما در مرحله میکس بالاتر از -3 دسی بل نباشد ( اگر کمتر باشد مشکلی نیست )

من تمام مراحل کارم رو با درام کیت ها شروع میکنم .

البته به این دقت کنید که میکس کار به معنی افزایش شدت صدا نیست .

در مرحله لول در میکس ما باید بین صدای وکال و ساز ها در موزیک یک توازن و تعادل ایجاد کنیم .

برای افزایش یا کاهش شدت صدا در مرحله میکس شما باید یک دامنه در ذهن خودتون به وجود بیارید و هر صدا رو نسبت به آن دامنه ی عمومی افزایش یا کاهش دهید .

مرحله ی بعدی panning

امضای ایشان

5. Top | #5

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    Psychedelic
    Lyctum
    panning

من اعتقاد دارم که صدای میکس شدهه رو باید به روش مونو هم گوش کنید و ببنید کدوم قسمت های صدای موزیک شما رویهم تاثیره بدی میگذارد .

بسیاری از مدیا ها مثل تلوزیون ، رادیو و ... به صورت مون کار میکنند نه استریو . فرض کنید موزیک شما در صداوسیما پخش بشود !

نتیجه ی کار ...

اما منظور من این نیست که شما دیگر به پن کرن صدا ی استریو در میکس نهایی اهمیت ندید !

فرستادن صدا به کانال استریو در میکس یکی از نکاتی هست که فرق یک میکسمن آماتور رو با یک میکس من حرفه ای نشون میده

هنگامی که میخواهید صدا رو پن کنید باید در ذهنتئن یک محیط 3D بسازید و فرض کنید موزیک شما در این محیط قراره ساخته بشه !

خب چیکار میکنید ؟

همیونطور که گفتم باید یک صحنه ی فرضی در نظر بگیرید و مکن نوازنده ها و ساز ها رو در این صحنه بچینید .

در بعضی موارد با اتوماسیون پن میتوانید یک صحنه ی فوق العاده در آهنگ خود ایجاد کنید ، اما به این هم دقت کنید با افراط در اتوماسیون پن ، یک میکس بسیار آماتور و آزار دهنده رو تحویل میدهید !

دقت داشته باشید که بعضی صداها باید در مرکز قرار داده شوند و بعضی ها در اطراف !

اغلب صدای خواننده ، کیک ، اسنیر و درام در مرکز قرار میگیرند .

دلیل اینکه بیشتر موارد باس درام و گیتار باس رو در مرکز قرار میدهند به این دلیل است که فرکانس پایینی دارند و با پن کردن اغلب در کناره ها گم میشوند .

البته در بعضی موارد میتوانید با همین کار جلوه ی زیبایی به کارتون بدید !

پست بعدی compression

6 کاربر زیر از HM.Majdi عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

امضای ایشان

6. Top | #6

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    Psychedelic
    Lyctum
    خب رسیدیم به بحث کمپرس کمپرس کردن .

دوستان فقط یه بحثی میمونه که دوستان شاید بگن چرا ساده از مباحث رد میشم .

نه اینطوری نیست ، مطمئن باشید اگر از بحثی ساده میگذرم و مهم هست ، کامل تر در آینده توضیح میدم و این یک جنبه مقدمه داره .

خیلی از آماتور ها به اشتباه فکر میکنند کمپرس به علت پیچ گین برای افزایش صدا هست !

که ...

کاملا اشتباه هست .

کار کمپرس این هست که اگر در صدایی تفاوت فاحش وجود داشته باشه این رو کم کند .

فرض کنید یک متنی جلوی شما هست با فونت ها مختلف و ریز و درشت !

خواندن متنی با این فونت خیلی سخت هست .

در موزیک هم همینطور هست !

شنیدن موزیکی که دامنه دینامیکی خیلی گسترده و متفاوت داشته باشد برای شنونده آزار دهنده هست .

اینجاست که کمپرس وارد کار میشه و دامنه دینامیکی صدا رو کنترل میکنه .

کامل تر در آِنده کمپرس رو توضیح میدم و طرز استفاده و کارایی اون رو براتون باز میکنم

آموزش بعدی eq

امضای ایشان

7. Top | #7

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    Psychedelic
    Lyctum
    EQ

کاربرد اکولایز : برطرف کننده بین تفاوت صداهای سازهای مختلف موجود در آهنگ و از بین بردن این تفاوت با وکال برای ایجاد یک هارمونی زیبا بین تمامی اجزای موسیقی .

اکولایز ابزار خیلی مهمی هست . درست استفاده کردن از این ابزار میتونه خیلی به شما کمک کنه .

البته قبل از استفاده کردن از این ابزار باید با فرکانس ها آشنا شوید و به اونها مسط بشید .

البته در ایران برعکس هست و دوستان کاملا تجربی آموزش دیدند .

خیلی از دوستان این سوال رو دارند که اکولایز باید قبل از کمپرس صورت بگیره یا بعد از کمپرس .

متاسفانه برخی از دوستان فکر میکنند این 2 مورد باهم فرقی ندارد ، اما این دیدگاه اشتباه است ، پردازش باید با ترتیب خاصی در کار اجرا بشود .

اگه قصد شما تغییر شدت دینامیکی صدا هست بهتر هست کمپرس رو قبل از اکولایز انجام دهید .

تنها كاربران عضو مي توانند لينك ها را مشاهده كنند.

اما اگه میخواهید صدا رو بشدت کمپرس کنید و یک تمیزکاری هم روی اون داشته باشید بهتره اول اکولایز رو اجزا کنید .

امضای ایشان

8. Top | #8

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    Psychedelic
    Lyctum
    ریورب

ریورب یکی از مهمترین افکتهاست که با شناخت اون شما میتونید حسی قوی به کار خود بیفزایید .

همچنین به کمک ریورب میتوانید موقعیت ساز ها رو نسبت به صدای خواننده تنظیم کنید .

اگر کنسرت زنده رفته باشید میبینید که هیچوقت جاز رو جلوی خواننده قرار نمیدهند .

در صدای ریکوورد شده موقعیت نوازنده نسبت به صدای خواننده رو با دیلی و ریورب مشخص میکنیم .

اما دقت کنید دیلی و ریورب رو هیچگاه insert قرار ندید .

افکت های اینسرت افکت هایی هست که روی یک ترک اجرا میکنید مثل کمپرس یا اوکولایز . این نوع افکت ها موجب انتقال سیگنال نمیشوند و فقط در زمان اجرا پردازش نموده و تغییر میدهند .

امضای ایشان

9. Top | #9

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    Psychedelic
    Lyctum
    فضا

ما برای بالا و پایین کردن صدا از اکولایز استفاده میکنیم که این امر باعث حس دور یا نزدیک شدن صدا هم میشود .

برای چپ یا راست کردن صدا از پن .

برای نزدیک تر کردن و دور کردن از افکت های ریورب و دیلی استفاده میکنیم .

اما یه جای کار ایراد داره

این نگاه یک نگاه 2 بعدی هست ! در حالی که موزیک در 3 بعد فضا اجرا میشه .

بیشتر توضیح نمیدم چون میکس 3 بعدی 7 8 صفحه توضیح میخواد و در ادامه کامل به اون میپردازیم .

مهم ترین چیز در میکس ایمان اوردن به خودتون هست و باهوش عمل کردن ، البته شاید اصطلاح درستی نباشه اما ...

( اگر خسته هستید یا روی کار تمرکز ندارید میکس رو به زمان دیگه موکول کنید )

حالا چرا میگم باید به خودتون ایمان بیارید ، برای اینکه در میکس هر کاری ( البته اون دسته که برخلاف قوانین کلی میکس نیست ) فکر کردید درست هست باید انجام بدید .

اگر دیدید نیاز هست چند ترک یکسان تحت پردازش قرار بگیرند کافیه اونها رو به یک کانال send کنید .

در اف ال استدیو کافیه اون ترک مورد نظر رو در یکی از کانال های میکسر وارد کنید و پیج زیر یکی از کانال های send رو که مد نظرتون هست به مقدار لازم تغییر بدید .

البته در اینجا باید به یک چیز هم توجه کنید . صداهایی که به لاین های send میفرستید موازی عمل میکنند . ینی یک نسخه از این ترک مستقیما به لاین مستر میرود و یک صدا پس از پردازش های لاین send مورد نظر به لاین مستر میرود .

به کمک این تکنیک شما میتونید یک ساب میکس برای میکس نهایی تهیه کنید .

امضای ایشان

10. Top | #10

عنوان کاربر
    مدیر انجمن
    Psychedelic
    Lyctum
    ابزار نظارت کنترل صدا

2 ابزار مهم نظارت و کنترل صدا مانیتور ها و هدفون ها هستند .

مانیتور

ول بیایم از مشکل مانیتورینگ ها حرف بزنیم

مشکل اصلی مانیتورینک ها این هست که در مکانهای مختلف تفاوت صدا دارند .

این امر برمیگرده به تفاوت ریورب در اتاق ها .

اما بیشتر افارد باز مانیتور رو ترجیح میدهند . از عمده دلیل هاشم اینه که میشه صدای مانیتور رو تا حد دلخواه زیاد کرد . مانیتور سایه اندازی میکنه اما در هدفون سایه اندازی نداریم و ... .

هدفون

خیلی ها از هدفون برای میکس استفاده میکنند و خیلی هم خوب اینکار رو انجام میدهند . هیچ یاردی هم نداره .

اگه شما هم میخواهید از هدفون استفاده کنید باید از هدفون های مخصوص میکس استفاده کنید . البت همچنان مشکل استریو رو دارید !

صداهای ضعیف توی هدفون به خوبی شنیده نمیشود و همچنین سایه اندازی در هدفون نداریم !

سایه اندازی ینی صدای کانال چپ را در کانال راست هم بشنویم که هدفون این قابلیت رو ندارد .

البته نگران نباشید ، نرم افزار هایی هم در بازار موجود هست که این قابلیت رو به هدفون شما بدهد .

امضای ایشان

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین